Z Čech až na konec světa VIII. - Lisabon

Název

Z Čech až na konec světa VIII. - Lisabon

Popis

Pokračování zájezdu s CK do Portugalska.
Lisabon leží na řece Tejo, která se nedaleko vlévá do Atlantického oceánu.
Prohlídku Lisabonu jsme začali v nejvýznamnější čtvrti portugalských dějin, v Belému. Odtud vyplouvaly lodě na zámořské objevy. Této čtvrti se jako zázrakem vyhnulo silné zemětřesení provázené vlnou tsunami roku 1755. Tak se dochovala Belémská věž, která původně stála uprostřed řeky Tejo a střežila vjezd do přístavu. Byla postavena v manuelském stylu (s tím jsme se setkali už v klášteře Batalha a v Sintře) na počest výpravy Vasco da Gamy do Indie. Došli jsme k betonovému 50m vysokému Památníku objevitelů, je z roku 1960 a představuje příď lodě, v jejím čele stojí Jindřich Mořeplavec. Ten podporoval námořní objevitelské cesty a tím položil základy portugalské koloniální říše. Drží v ruce maketu lodi, za ním jsou historické osobnosti Portugalska s reálnými tvářemi, mořeplavci, spisovatelé, mniši aj. Nad vchodem do památníku je vytesán královský meč rodu Avis, ze kterého Jindřich Mořeplavec pocházel.
V Belému také stojí klášter sv. Jeronýma, je považován za perlu manuelského stylu. Spolu s Belémskou věží jsou zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO a v jeho areálu byla podepsána roku 2007 Lisabonská smlouva (reformace EU). Klášter založil roku 1501 král Manuel I. jako poděkování za šťastnou cestu Vasco da Gamy do Indie. My jsme si prohlédli klášterní kostel Panny Marie Belémské, kde je pohřbena královská rodina Manuela I. a dvě významné osobnosti portugalských dějin - mořeplavec Vasco da Gama a básník Luís de Camões. Poslední zastávkou v Belému byla návštěva cukrárny na hlavní třídě této čtvrti, kde se pečou tzv. Belémské koláčky, košíčky plněné žloutkovým krémem.
Srdcem Lisabonu je čtvrť Baixa, která byla nejvíce zpustošena ničivým zemětřením r. 1755, byla vystavěna na návrh markýze de Pombala, ministr vlády a ministr zahraničních věcí za vlády Josefa I. Po katastrofě markýz na otázku, co budeme dělat, odpověděl: „Pohřbíme mrtvé a nakrmíme živé.“ Díky markýzovi vyrostla nová čtvrť, narýsovaná jako podle pravítka, také zvaná Dolní Město.
Centrem čtvrti je Obchodní náměstí, je zda řada restaurací, obchodů, informační středisko. Dominantou je jezdecká socha krále Josefa I. a Vítězný oblouk, který byl postaven jako oslava rekonstrukce Lisabonu po zemětřesení. Širokou rušnou třídou Rua Augusta, kde jsou restaurace, kavárny, butiky, jsme došli na náměstí Rossio, tomu dominují barokní kašny, památník krále Petra IV. a mozaika na chodníku, která připomíná vlny – až sem se dostala voda po zemětřesení.
V této čtvrti se nachází technická památka Elevador da Santa Justa z roku 1902 – výtah v kovové konstrukci vysoké 32 m, práce žáka Gustava Eifella.
Chtěli jsme vidět město z výšky, tak zvolili jsme pevnost sv. Jiřího, komplex zahrad a vyhlídek na celé město. Pevnost sloužila jako kasárna a věznice.
Z pevnosti jsme se dostali do historické čtvrti Alfama, která společně s Belémem, byla nejméně zasažená náporem vody po zemětřesení. Šli jsme částečně po trase vyhlídkové tramvaje číslo 28, která křižuje nejzajímavější místa města. Po prohlídce Katedrály Sé se skromným interiérem jsme došli zpět na Obchodní náměstí, kde jsme procházku městem ukončili. Míst, která by stále za vidění by bylo daleko více, bohužel čas v organizovaném zájezdu chybí. Možná je to důvod se tam někdy vrátit.

Období

Statistiky

  • 139 fotek
  • 2 se líbí

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Z Čech až na konec světa VIII. - Lisabon
Komentáře Přidat